Home Храна Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со риба е совршена комбинација: задоволување, но без еден грам нездрави масти. Кога нема време да се готви целосен ручек или вечера, направете го ова.

Што ви е потребно:

  • 1/2 зрело авокадо
  • 1 конзерва од риба од туна
  • 2 суп.л-патки. л грмузен јогурт со маснотии
  • 1 целер, подобро со лисја
  • 1 суп.л-патки. л конзервирана jalapeno
  • 1 суп.л-патки. л jalapeno marinade

Што да направите:

1. Исечете ги тенки парчиња целер, ситно исецкајте го jalapeño. Во мала чинија, направете каша од половина авокадо со вилушка.

2. Додајте во авокадото сите други состојки, добро се меша, малку сол и бибер и повторно се меша.

3. Ако го сакате да го служите вообичајно како и секогаш, не ставајте го целото авокадото, туку ставете ги сите мешани состојки на половина, во некој сад. И готово!

Вкупно:

407 kcal, 65 g протеини, 8 g јаглехидрати, 14 g масти

Напиток за во зима

На крајот на зимата, на човекот му е дозволено да се чувствува ослабено, исушено, напуштена од витамини и микроелементи. Едноставниот мартовски противотров ќе ви помогне да се расположи.

Ставете ги овие состојки во блендер:

  • 120 g обичен јогурт
  • 1 зелено јаболко, се сече на мали парчиња
  • 1/2 чаша ладно зелен чај (без шеќер)
  • 1 мала грст лисја од магдонос

Сето тоа се меша во мешалка додека не се изедначи (како што велат, прават мазнење) и го апсорбира свежиот вкус, кој сокрива 10 g протеини, 30 g јаглени хидрати и дури 3 g влакна. Патем, до крајот на зимата не постојат јаболка во продавниците, па затоа е подобро да си ставете нстрана јаболки во вашиот ладилник.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично...

Јадете подобро, трчајте побрзо: сеопфатен водич за исхрана за тркачи

Без разлика дали сте почетен, средно или маратонски тркач , вистинската исхрана е неопходна ако сакате да ги поттикнете вашите најдобри перформанси. Овој сеопфатен водич за...
loading...