Home Вежбаме заедно Вежба на денот Вежбање на денот: издигнување на тесен стисок на EZ-bar

Вежбање на денот: издигнување на тесен стисок на EZ-bar

Тесниот зафат ја потпира долгата глава на бицепс, а EZ-вратот ги истоварува грбот и зглобовите. Користете ја оваа вежба во комбинација со други свиоци на бицепс, и резултатот ќе го видите многу побрзо.

barbell
Portrait of handsome bodybuilder performing the biceps curl with EZ curl bar at gym. Perfect physique athletic young man with six pack, perfect abs, shoulders, biceps, lats and chest.

да се подеднакво пумпа долги и кратки шеф на бицепс, вие не би да биде едноставна кадрици – зафат, во форма на вратот и работна тежина мора да се промени. Затоа ви е потребен EZ-вратот, кој ги става вашите зглобови во поудобна положба и ви помага да се концентрирате на свиткување без да барате рамнотежа.

Останете исправени, затегнете ги мускулите на рацете и стомакот. Барот треба да биде на ниво на ременот во рацете, дланките се појавуваат. Полека подигнете ја тежината додека целосно не ја компресирате раката, а потоа со контролирано движење спуштете ја лентата до првобитната положба. Запомни: само подлакти треба да се движат, рамената треба да бидат статични!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може...

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...
loading...