Home Храна Детален водич за аспарагус: здравствени придобивки и ризици, како да се избере...

Детален водич за аспарагус: здравствени придобивки и ризици, како да се избере и да се чува, како да се готви, и повеќе

Аспарагус – зелениот зеленчук познат по своите тенки копја – често е еден од првите знаци на пролетта. Тоа е природен додаток на многу пролетни јадења, од фриттати, преработени со зеленчук, до салати наредени со најдобрите состојки на сезоната.

Светлиот, малку земен вкус на зеленчукот е само една причина да го сакате. Исто така е ценето поради неговите нутритивни придобивки и се покажа дека има потенцијал за борба против ракот и диуретиците.

Запознајте ги сите за аспарагусот подолу, вклучувајќи ги и нејзините факти за историја и исхрана, заедно со рецепти за аспарагус и совети за тоа како да ги изберете и зачувате вашите копја.

Дефиниран аспарагус: што е тоа и суштинските факти од неговата историја

Аспарагусот е зеленчук што доаѓа од семејството Asparagaceae. Постојат повеќе од 200 видови во тоа семејство на растенија. Некои видови се одгледуваат како украсни растенија, а други се користат од страна на florists во аранжмани и корсажи. Ти си најверојатно запознаен со градинарски аспарагус, или Аспарагус офталицинал .

Аспарагус за првпат се одгледувал во Грција повеќе од 2.500 години, а експертите велат дека и античките Римјани уживале во тоа. Тоа најчесто може да се најде во дивината. Раните култивирани верзии на аспарагус имале потенки стебленца и беа потемни по боја од аспарагусот што го наоѓаме на пазарот денеска. Исто така, имале повеќе горчлив вкус.

Повеќето зеленчук се годишни, што значи дека тие треба да бидат засадени секоја година. Аспарагусот е еден од неколкуте повеќегодишни зеленчуци, што значи дека се враќаат од година во година. Затоа понекогаш може да се најдат аспарагус како расте во дивината.

Аспарагусот расте во умерени или суптропски клими во почвите кои не се премногу кисели. Денес, Кина, Тајланд, Мексико, Перу и Германија го предводат патот за зголемување на најголемиот дел од светската аспарагус.

Иако зелениот аспарагус е далеку најчеста, можеби сте виделе или почувствувале виолетова или бела аспарагус. Пурпурната аспарагус обично има вкус малку послатка од зелената, додека белата аспарагус има поблаг, поделикатен вкус. Белата аспарагус се одгледува во големи количини во Франција, затоа најчесто се наоѓа во Европа. Зеленчукот се одгледува целосно под земја, така што хлорофилот кој се произведува во боја никогаш не се развива и стебленцата остануваат бели.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може...

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...
loading...