Home Храна Кое време е најдобро за појадок

Кое време е најдобро за појадок

Појадок е најважен оброк, дури и оние што јаделе последен пат наутро во петто одделение, знаат за тоа. Она што малкумина го знаат: времето за појадок е исто толку важно како и неговата содржина. И тогаш има прашања. Ако јадете, само кога ќе дојдете на работа, дали е појадок или веќе закуска? И ако викендот застана по пладне и стигна до кујната поблиску до еден час попладне? Ќе дознаеме што можете да го наречите појадок со чиста совест.

Кога да има појадок

Нутриционист од Филаделфија Тереза ​​Шенк препорачува да јаде во рок од два часа откако ќе се разбудите, без разлика дали станувавте во 6 часот или пладне. Овој временски период е важен за стабилизирање на нивото на шеќер во крвта и создавање на нешто како здраво темпо за следниве оброци – без тешки напади на глад и, соодветно, прејадување. “Покрај тоа,” вели Шенк, “појадокот всушност го стимулира метаболизмот”.

Генерално, препораката е фер за сите. Сепак, кај дијабетес мелитус, подобро е да се намали овој пат на еден час со цел да се одржи нивото на шеќер во нормата, забележува њујоршкиот диетичар Маја Фелер.

Што да направите ако тренирате наутро

Дали е вредно пред јадење? Тука сè е индивидуално. “Буквално – се појадувам. Ако за време на тренингот е побарано и едноставен тост за да излезете надвор, подобро е да се одложи појадокот. Но, ако до средината на тренингот во главата почнува отворено да настанува вртоглавица, тогаш најпрво мора да имате закуска “, вели Фелер. “Добра опција е половина банана: тоа нема да предизвика сериозност и ќе ја даде потребната енергија”.

Патем, истата половина од бананата Фелер советува да се јаде по салата, ако сте биле ангажирани на празен стомак: “До крајот на тренингот може да се биде многу гладен. Мал дел од едноставните јагленохидрати ќе помогнат брзо да ги надополнуваат резервите на енергија и да не прејадувате за време на главниот оброк “.

Што да направам ако немам апетит наутро

Се уште е потребно нешто да се јаде. Ако редовно го одбивате појадокот,ризикот од развој на дијабетес тип 2 се зголемува . И постојаните пропусти на оброците воопшто се полни со намален притисок, забавен метаболизам и влошување на когнитивните способности. Тоа не е за пржени јајца со сланина и колач со сирење  – проголта барем нешто поинакво. Прво пијте чаша вода, а потоа јадете нешто светло, како јогурт. Мали порции ќе му овозможат на телото да се прилагоди на утринскиот оброк – и да помогне постепено да воведе целосен доручек во исхраната.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Правилна исхрана за раст на мускулите – додатоци во исхраната и спорт

Како да се јаде за време на тренингот со сила за брзо зголемување на мускулите? Правила за земање спортски додатоци и препораки...

Зошто резултатите од фитнесот се различни за секого

Да се ​​вклопите може да се чувствувате како борба, особено ако работете напорно со недели, без да гледате надворешни резултати. Сликите на атлетските...

Тестикуларни заболувања: кои се најчестите?

Тестисите се дел од машкиот репродуктивен систем чија функција е производство на машки полови клетки - хормони на сперма и тестостерон. Тие...

Дали вежбањето може да спречи некои видови на карцином?

Вистина: Никој не сака да заболи од карцином. Но, иако не можете да контролирате одредени фактори на ризик , како лоша среќа и генетика , постојат работи...

25 храни за поздрави коски

Вашите коски бараат специфични хранливи материи за да останат силни и здрави.Калциумот и витамин Д се двете најголеми што повеќето ги препознаваат,...
loading...