Home Здравје Печурки - вкусни, но дали се добри за здравјето ?

Печурки – вкусни, но дали се добри за здравјето ?

Многу години печурките имаат служат како уникатен начин за да се додаде одреден вкус на различни јадења. Иако всушност тие се габи, ги сметаме како зеленчук. Печурките овозможуваат екстра вкус на  вашите рецепти без притоа додавање на сол или масти.

Печурките можат да се најдат во различни облици, големини и бои. Тие кои не се отровни, се предобри за вашето здравје, а се исто така и превкусни.

Отровните печурки тешко можат да се препознаат во природата и потребно е големо познавање за да се препознаат. Затоа препорачуваме доколку сакате и имате во план да конзумирате печурки, истите да ги набавите во маркет.  Постојат повеќе видови на печурки, но најчесто во маркет може да ги најдете : 
 – Шампињони
 – Буковка
 – Врган 
 – Шитаке 
Секоја од овие печурки си има посебен уникатен изглед и вкус.


Бенефити од јадењето на печурки 

Не можете да погрешите во врска со печурките. Тие се без масленост, со мала калоричност и без холестерол. Исто содржат растителни влакна, витамини и минерали. Преставуваат добар извор на следните хранливи материи.

Антиокседанси
Антиоксиедансите помагаат да се заштити телото од срцеви болести и рак. Исто така го зголемуваат вашиот имунитет и го спорат стареењето. Печурките се богати со аксиодансот – селениум. 

Бета глукан
Бета глукан е форма на растворливи диетални влакна што се силно поврзани со подобрување на холестеролот и зголемување на здравјето на срцето. Исто така, може да му помогне на вашето тело да го регулира шеќерот во крвта, намалувајќи го ризикот од дијабетес тип 2. Се верува дека шитаке печурките имаат се најдобар извор за ова.

Б витамин 
Печурките се богати со витаминот Б: рибофлавин, ниацин и пантотенска киселина. Комбинацијата помага да се заштити здравјето на срцето. Рибофлавинот е добар за црвените крвни клетки. Ниацин е добар за дигестивниот систем и за одржување на здрава кожа. Пантотенската киселина е добра за нервниот систем и му помага на телото да ги направи хормоните што му се потребни.


Бакар
Бакарот му помага на вашето тело да создава црвени крвни клетки, кои се користат за испорака на кислород низ целото тело. Минералот е исто така важен и за другите процеси во телото, како за одржување на здрави коски и нерви. Дури и откако ќе се готви, 1-чаша порција на печурки може да обезбеди околу една третина од дневно препорачаната количина на бакар.

Калиум
Калиумот е исклучително важен кога станува збор за срцето, мускулите и нервната функција. Има околу  2/3 калиум во една печурка , од нивото на калиум во банана со средна големина.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Здрава веганска храна за слабеење или подобро здравје

Исхраната базирана на здрава веганска храна може да ви помогне да изгубите тежина и да го подобрите вашето здравје. Особено ако не...

Страв од училиште – зошто се јавува и како да им помогнеме на децата?

Стравот од училиште се повеќе истражува и проучува последниве години. Се чини дека има зголемен процент на деца од страв од училиште во последно...

Мотивирајте се на вежбање кога сте надвор од вистинскиот пат

Лесно е (па дури и важно, како дел од процесот на поставување цели ) да се направат планови за вежбање. Тоа е продолжение што понекогаш...

Заштедете пари на намирници но купувајте здрава храна

Пазарите за намирници можат да бидат доста сјајни и исто така можат да бидат големи за вашиот месечен буџет. Но, со неколку совети...

Рецензија на Garmin Fenix 6

Не е случајно што за само неколку часа ќе започне една од најтешките патеки што трчаат трки на земјата - UTMB -...
loading...