Home Храна Рецепт: Бадема торта со брусница

Рецепт: Бадема торта со брусница

Подгответе го вашиот омилен колач со бадеми и брусница. Одличен избор за празниците што следуваат.

Состојки: 180g путер, 70g оризов пијалок, 200g шеќер, 4 јајца, 150g мутант пченично брашно, 90g бадемово брашно, 50 g сецкани бадеми, 50g боровинки. За декор: 100 g бело чоколадо, 30g путер, бадеми, брусница. 

Готвење:

1. Во оризовиот пијалак, путерот се стопи и јајцата се всадени со шеќер. 
2. Сите состојки се мешаат во тесто, месете и печете во рерна за 160 до 175 ° за 40 минути. Потоа, отстрани од обликот. 
3. Се топи чоколадата со путер и истурете ја тортата. Украсете.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично...
loading...