Home Храна Рецепт за среќни и здрави празници

Рецепт за среќни и здрави празници

Нашите идеи за здрава рецепти ќе ги радуваат сите во вашето семејство за време на празниците кои следуваат.  Препорачуваме да направете свинско месо со вкусна мешавина на печурки и сланина, печено до совршенство. Прописно и здраво конзумирање на свинско месо со овој рецепт.

Време за подготовка: 1 час и 10 минути                                  6 порции

Состојки: 

 • 5 лажици маслиново масло
 • 4 ленти сланина – исечкани
 • 400гр свежи  шампињони
 • сол и црн бибер
 • едно чешле лук – ситно исецкано
 • 1 лажица лебни трошки
 • половина чаша исечкан магдонос
 • 2 кг свинско месо
 • 1 лажица исцеден сок од лимон

Приготвување: 

 1. Во големо тенџере загреваме 2 лажици маслиново масло. Ја додаваме исецканата сланина и ја пржиме додека не стане крцкава (околу 8 мин). Ги додаваме печурките, сол и бибер по вкуси готвиме додека печурките не омекнат (околу 4 минути). Го додаваме исецканиот лук и го пропржуваме 1 минута. Го тргаме од загреаната рингла и ги додаваме лебните трошки и скоро целиот магдонос. Оставаме да се олади.
 2. Натопете 10 до 12 чепкалки за зави за да ги спречете од прегорување. Исплакнете го свинското месо и оставете го да се исуши. Исечете и отворете го месото на мала дебелини и насечете го по должина.
 3. Прекријте го месото со фолија и исчукајте го со чекан за месо се додека не дојде до дебелина од 1 цм. Нанесете ја и распоредете ја смесата со печурките и завиткајте како ролат. Прицврстете го ролатот со чепкалките за заби.
 4. Претходно загрејте грил тава (тава за пржење на месо) и додадете малку маслиново масло. Насолете со сол и црн бибер по вкус и ставете ги ролатите да се приготвуваат околу 25 до 30 мин. Додека се готват ролатите наизменично вртете ги за рамномерно да се испечат. Потоа преместете го на даска за сечење и оставете го 10 мин да одмори.
 5. Измешајте ги преостанатото маслиново масло, со преостанатиот магдонос, сокот од лимон и насолете по вкус. Ролатите исечете ги и севирајте ги на чинии за јадење . Додадете од сосот кој претходно го подготвивме за подобар вкус.

Ве уверуваме дека никој нема од вашето семејство и пријатели нема да се пожали од јадењето.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично...

Јадете подобро, трчајте побрзо: сеопфатен водич за исхрана за тркачи

Без разлика дали сте почетен, средно или маратонски тркач , вистинската исхрана е неопходна ако сакате да ги поттикнете вашите најдобри перформанси. Овој сеопфатен водич за...
loading...