Home Храна Слатка горчина

Слатка горчина

Портокал (и вкус на цитрус во целина) зазема солидно прво место во листата на најпопуларните ликери. Портокаловите ликери се најчестите рецепти за коктел кога станува збор за тропски вкусови. Има многу ликери на коњак, ракија и ром. Еве три најпопуларни!

Cointreau

Овој светски познат горчлив сладок портокалозен ликер е создаден од Едуард Куантро пред 150 години во Анјерс дестилеријата во Франција. Тоа е ликери врз основа на бренди, 40% алкохол. Неговото производство користи суви кора од портокал од Карипските острови (Хаити и Антили), сладок корална кора од Севиља и Валенсија заедно со други зачини, алкохол и шеќер. Cointreau и треба на компанијата да произведува портокали во своите плантажи во Шпанија и Хаити.

Софистициран пијалак со совршена рамнотежа на горчливи и слатки ароми, придружени со светлосен зачин. Cointreau може да пие еден, како голем, добро вкусен на карпите (ставете парчиња чаша мраз и истурете го пијалакот) како додаток за кафе, колачи. Таа е исто така дел од светски познатиот коктел, како Маргарита , Космополитан .

Grand Marnier

Тропски сладок портокал и коњак ликер зреено во дабови буриња. Во 1880 година, во близина на Луј Армстронг, го создал Луј А. Марне. Нежен коњак и егзотични портокал дестилат состав совршено кореспондира со смисла време на вкус. Отпрвин тој скромно го нарече Курасао Marnier , но пријателите тврдат дека толку извонреден пијалок треба друго име – тоа стана пијалок на Grand Marnier .

Килибарната боја на алкохолот е онаа на Гранд Маниер од Коинтре и други ликери.

Најпознатите рецепт со Grand Marnier – Crepes Suzette (Suzetes десерт палачинки со карамелизиран шеќер и пополнување на ликер) – создадена од модерниот француски татко Жан Огист Eskofjē.

Софистициран пијалок. Не мешајте ги коктелите. Гранд Marnier е пријатно сам, со десерти и сини мувла сирење.

Додека Божиќ се приближува, можете да се обидете со торта, рецепти со пудинг, каде што сакате да додадете натопени сушени плодови. Ако се користи Гранд Маниер наместо вода , вкусот е многу поимпресивен. 

Triple Sec

Сува, три пати слично како и другите портокалова ликери. Подготвени како и останатите – од исушена горчлива кора од портокал. 

Оригиналниот пијалак од ова име беше создаден и уште го произведува Combier во Франција во 1834 година, користејќи само корено коре од портокал на Хаити. Но, денес, Triple Secстана сопственичко име за скоро сите ликери со вкус на портокал.

На пример, нејзината Triple Sec е француската компанија Мари Бризард , холандската ДеКуипер Ројал Дистилерс , француската куќа за алкохол Монин .

Ликерките со тропски секундарни ѓумбинки обично се јасни, бидејќи не се обоени со бои. Тоа е Triple Sec најчесто се користат за ароматичните коктели – и светски познатиот Белата Дама , Лонг Ајленд ладен чај , како и авто составена – со цитрусни сокови, газирана вода, безалкохолни пијалаци.

Додека уживате во себе, запомнете дека ликерите најдобро ги покажуваат своите уникатни квалитети на собна температура. Но вкусот е нешто – многу од нив се ликери, исто така силно се ладат, со мраз. 


РЕЦЕПТИ

Космополитан 
Состојки: 30 мл вотка 15 мл ликер од портокал, сок од лимон 15 ml, 15 ml сок од брусница 
Готвење: Темелно се меша состојки во шејкер со мраз, истурете чаша Мартини, гарнитури со парче лимон и да уживате. 

Маргарита 
Состојки: 35 мл текила, 20 мл портокалова ликер, 15 мл сок од лимон, сладолед, лим

Готвење:

1. Со вар парче, заглавување на работ на стаклото, а потоа потопете го во сол. 
2. Во друго стакло измешајте ги преостанатите состојки но внимателно – за да не влегуваат солени зрна во коктел, истурете во чаша Маргарита. 
3. Додајте мраз и декорирајте со парче од вар.


Употреба на алкохол имаат негативно влијание, продажба, набавка на малолетници е забрането.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Здрава веганска храна за слабеење или подобро здравје

Исхраната базирана на здрава веганска храна може да ви помогне да изгубите тежина и да го подобрите вашето здравје. Особено ако не...

Страв од училиште – зошто се јавува и како да им помогнеме на децата?

Стравот од училиште се повеќе истражува и проучува последниве години. Се чини дека има зголемен процент на деца од страв од училиште во последно...

Мотивирајте се на вежбање кога сте надвор од вистинскиот пат

Лесно е (па дури и важно, како дел од процесот на поставување цели ) да се направат планови за вежбање. Тоа е продолжение што понекогаш...

Заштедете пари на намирници но купувајте здрава храна

Пазарите за намирници можат да бидат доста сјајни и исто така можат да бидат големи за вашиот месечен буџет. Но, со неколку совети...

Рецензија на Garmin Fenix 6

Не е случајно што за само неколку часа ќе започне една од најтешките патеки што трчаат трки на земјата - UTMB -...
loading...