Home Храна Стевиа природен засладувач

Стевиа природен засладувач

Stevia е природен, нула калоричен засладувач, пронајден во 14.500 прехранбени продукти и пијалаци низ целиот свет.

Стевиа е има интензивно сладок вкус, нула калоричен растителен екстракт кој се се повеќе се користи како замена за шеќер. Зголемена популарност во последниве години, благодарение на нејзината репутација како поприроден засладувач во споредба со вообичаените лабораториски вештачки засладувачи. (Потекнува од екстракт од лист.) Стевиа сега е составен дел од 14.500 прехранбени производи и пијалоци ширум светот, според PureCircle Stevia Institute. Ќе го најдете засладувачот кој е широко достапен под многубројни имиња во продавницата за употреба дома, вклучувајќи ги и Стевиа во Raw, PureVia, SweetLeaf, Pyure, Wholesome !, и Splenda Naturals, која сега ја прави својата сопствена верзија на Stevia .

Што точно е Стевиа, и како е направен засладувачот?

Стевиа, или Stevia rebaudiana , е фабрика основана во Јужна Америка. Луѓето таму ги трошат лисјата како извор на сладост стотици години, според написот објавен во мај 2015 година во списанието Исхрана денес . Стана популарна како засладувач во Јапонија во 1970-тите. Денес, екстрактот е широко популарен како нула калорична шеќерна алтернатива. Најзначајно, Стевиа е многу блага, таа е 200-350 пати послатка од шеќерот.

Бидејќи стевиата се додава на илјадници производи. Сепак, одат со многу имиња. Еве оние кои треба да ги барате, според PureCircle:

  • Стевиа
  • Висока чиста stevia
  • Екстракт од Stevia
  • Екстракт од лист Стевиа
  • Стевиол гликозиди
  • Стевиол гликозиди (Е960)
  • Rebiana
  • Ребаудиозид А (Реб А)
  • Стевиозид

Погледнете како е направена Стевиајата

За разлика од вештачките засладувачи, кои се направени во лабораторија, Стевиата доаѓа од растенијата на лисјата. Но, треба да се обработи пред да дојде до вашата маса или во вашата храна. Според Труваја, марката на стевиа која управува со веб-страницата Stevia.com, лисјата најпрво се собираат, се исушат и се топат во топла вода. Течноста потоа се филтрира и се откачува за да се направи екстракт од интензивно слатките компоненти на листот наречени стевиол гликозиди. Потоа се помеша со било кој број адитиви, како декстроза или малтодекстрин, за да се намали интензивната сладост, така што лесно може да ја вметнете во исхраната.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може...

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...
loading...