Home Храна Традиционални тоскански палачинки на вегетаријански начин

Традиционални тоскански палачинки на вегетаријански начин

Тој секогаш ме навиваше од традиционален рецепт за да добиеме нешто што првично беше вегетаријантно или повеќе случајно да се каже веган.

“La cucina povera toscana” , буквално преведена како лоша тосканска кујна, е сè, но не и сиромашна. Имено, тие се селски, домашни или традиционални рецепти кои се сиромашни со бројот на храна, но многу богати со вкусови.

Во оваа моја верзија, експерементирав околу слатки и кисели вкусови и на тој начин се овие палачинки полнети со крем, вегетаријанска сирење и зеленчук, тешок крем во што јас не додавам шеќер, малку ванилен екстракт. Затоа комбинацијата од изобилство на различни вкусови, бидејќи јас комбинираат мешавина, исто така познат како јапонски јаболка и клементини, овошје за кое многу често мислат дека ова е уште еден тип на мандарина, но тоа е во ред да се каже дека тие се хибрид од портокал и мандарина.

palacinka

За палачинки ќе ви требаат: 

 • 125 г костено брашно,
 • 100 ml бадемово млеко,
 • 50 ml вода,
 • 1 лажиче маслиново масло, 
 • 1 прст сол.

Состојки за салатата :

 • 250 гр вегетанско кремско сирење,
 • 200 мл хербален крем за шлаг,
 • 1 лажичка екстракт од ванила.

За топол овошен облик:

 • 3 кокс (јапонски јаболка),
 • 6 Клементина.

Се служи со:

 • грст замрзнати боровинки, ако сакате

Подготовка:

 1. Прво, да се подготви ширењето со попрскување на крем кремот во цврст крем и потоа се меша добро со ширење на шишенца и екстракт од ванила. 
 2. Се сече и крем, се сече на мали парчиња и се става во тенџере за готвење. Во средно висока топлина, со повремена мешање, нека се исцеди додека поголемиот дел од течноста не исчезне. Ова ќе зависи од сокот на вашите плодови, но за оваа подготовка, приближното време е околу 15 минути. После тоа, избришете го во мешалка или со миксер за да добиете мазна мешавина, слична на џем. Да се ​​вратиме на огнот и да печеме ако е потребно, додека не сме задоволни со густината. Ако сакате да го забрзате овој процес, а исто така и пократки овошја, исто така можете да користите агар.
 3. Измешајте го прво брашното од костен и сол , а во втората чаша бадемово млеко , масло и вода. Постепено додавајте ја течноста во сув дел, постојано мешајќи за да избегнете создавање грутки. Смесата што ќе ја добиете е малку погуста од онаа за класичните палачинки, па кога се готви земете во предвид дека ви треба малку повеќе за да ја распределите оваа мешавина рамномерно низ тавата. Ако воопшто не сакате да користите бадемово млеко, само да го замените со вода. Палачинки се печат на среден оган, на секоја страна. 
 4. Палачинките се сервираат топли, така што палачинката е исполнета со многу сол, свиткана и прекриена со топол прелив што претекува на торта и клементина. Ако сакате, ставете замрзнати боровинки.

Имајте добар апетит и бидете сигурни дека ќе ги импресионирате!

Must Read

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може...

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...
loading...