Home Животен стил Форма без мирис: да дознаете како да ја спасите облеката после тренинг

Форма без мирис: да дознаете како да ја спасите облеката после тренинг

Едвај сакате да бидете најороден предмет во салата. Затоа читајте и постапувајте според нашиот план – и свежина може да биде со вас.

Се сеќаваме на еден важен факт: самата пот не мириса. Но, кога ги напаѓа бактериите што живеат во кожата – започнува. Модерни спортсти совршено ги отстрануваат влагата од телото, но во исто време се станува идеална почва за микроорганизми – и на крајот Т-маица, панталони, чорапи започне недвосмислен здивот, дури и ако ги избрише редовно. И ако тие имаат еден или два часа после тренингот да лежи во затворена торба, а потоа сите проблеми започнуваат. Што треба да направам?

1. Исплакнете

Чудно како што може да изгледа, влезете во туш веднаш во она што само сте завршиле. Темелно исплакнете ги работите, а потоа стигнете. Така да се ослободите од вишокот на пот и бактериите. Дојди дома – што е можно поскоро, ставете ја облеката до сушара. Не постои таква можност? Барем обесете ги да се сушат на воздухот.

2. Перење

Кога миете спортски предмети, додадете 1 чаша оцет и 1 лажица за сода бикарбона – овие состојки ќе помогнат да се одвојат котлетите од муви, односно облеката од бактериите. Дали таа сепак мириса? Натопете го за еден час да постојат, додавајќи чаша оцет во водата, 2 лажици. водород пероксид, 2 лажици. сода бикарбона, а потоа се мие повторно.

3. Зачувај

Не користете ткаенина омекнувачи и антистатик агенти – затоа што тие хемисти својства на ткивото може да биде нарушена. И не заборавајте, од време на време да ги миете спортската торба, од кои одите на тренинг (Вклучете внатре кон надвор и го испрати на сушење – земете некои весници, да се ослободи од акумулираниот мирис).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично...

Јадете подобро, трчајте побрзо: сеопфатен водич за исхрана за тркачи

Без разлика дали сте почетен, средно или маратонски тркач , вистинската исхрана е неопходна ако сакате да ги поттикнете вашите најдобри перформанси. Овој сеопфатен водич за...
loading...