Home Здравје 14 причини зошто треба да дарувате крв

14 причини зошто треба да дарувате крв

Овде имаме многу причини зошто секој треба да донира крв. Но, решивме да им помогнеме на нашите донатори и да прашаме зошто сметаат дека е важно да се даде крв. Ги прашавме нашите донатори на Фејсбук : „Со 20 збора или помалку, кажете ни зошто е важно да донирате крв“. Проверете ги првите 14 причини подолу.

 1. Заштедува животи – што друго треба да знаете?
 2. Не е поболно отколку губењето на некој близок што може да го заштедите со донирање!
 3. Тоа е твоја граѓанска должност.
 4. Затоа што знам премногу луѓе кои не можат да дадат крв.
 5. Затоа што некој ден, можеби ќе треба некој да го стори истото за мене.
 6. Правете им на другите, како што би ги направиле и вие со вас!
 7. Затоа што ако ви треба крв еден ден, не би се двоумеле да ја земете, па зошто би се двоумеле да ја дадете?
 8. Дарувањето на крв е важно бидејќи одржувањето на соодветно снабдување со крв во нашата заедница обезбедува трансфузија на крв кај пациенти.
 9. Затоа што можам.
 10. Лесно како путер.
 11. Прашањето е, зошто да не даваме крв?
 12.  Им дава на донаторите лекарска проверка без трошоци. 
 13.  Бесплатни колачиња, сок и задоволство од помагање на другите.
 14.  Не можам да открија лек за рак, но можам да помогнам некој да остане жив додека чекаат за лек.

Па што чекаш? Отиди во болницата каде живееш и помогни на некого, полесно е од кога и да било да бидете дел од нешто одлично и да донирате крв.

Кажи ни зошто давате крв подолу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Голем појадок може да ви помогне да согорите двојно повеќе калории

Луѓето кои јадат голем појадок согоруваат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера, според новата студија.Во текот на...

Придобивки од Б комплекс витамини

Б комплекс витамин обично обезбедува осум од Б витамини: Б1 ( тиамин ), Б2 ( рибофлавин ), Б3 (ниацин), Б5 (пантотенска киселина), Б6 ( пиридоксин ), B7 (биотин), Б9...

5 работи што треба да знаете за „чиста исхрана“

Пред десет години, „чистата исхрана“ едноставно значеше да се почитува правилото од пет секунди. Сега терминот се однесува на еден од најголемите трендови...

5 начини да го заштитите вашето ментално здравје за време на појавата на КОВИД-19

Овие се предизвикувачки периоди за нашата ментална и емоционална благосостојба. Стресот и неизвесноста од појавата на КОВИД-19 се доволно тешки, а сега барањата за социјално дистанцирање доведоа...

Новиот коронавирус не е направен во лабораторија, покажаа геномските студи.

И покрај спротивните гласини на Интернет, новиот коронавирус произлезе од природни причини и не беше зафатен во лабораторија, според научниците кои...
loading...