Home Храна 20 причини зошто се добри маслинките за вашето здравје

20 причини зошто се добри маслинките за вашето здравје

Не само што се вкусни, туку имаат и голем број на бенефити за вашето здравје. Еве неколку причини зошто конзумирањето маслинки е добро за вашето здравје:

 • Маслинките го намалуваат холесторолот во крвта
 • Маслинките го контролираат крвниот притисок
 • Маслинки се извор на диетални влакна како алтернатива на овошјето и зеленчукот.
 • Маслинките се одличен извор на Витамин Е
 • Маслинки делуваат како антиоксиданс, заштитувајќи ги клетките
 • Маслинките ги намалуваат ефектите на дегенеративните болести како Алцхајмерова болест, бенигни и малигни тумори, како и помалку сериозни варикозни вени и шуплини
 • Маслинките помагаат во спречување на згрутчување на крвта, што може да доведе до миокарден инфаркт или тромбоза
 • Маслинките ги заштитуваат мембраните на клетлите од рак
 • Маслинките се супер заштита од анемија
 • Маслинките ја подобруваат плодноста  и репродуцивниот систем
 • Маслинките играат важна улога за одржување на здрав имунолошки систем, особено за време на стрес или хронични вирусни заболивања.
 • Маслинките обезбедуваат многу основни витамини и амино киселини.
 • Маслинки се хранливи и богати со минерали како натриум, калиум, магнезиум, железо, фосфор и јод
 • Маслинки содржат олеинска киселина, која има корисни својства за да го заштити срцето
 • Маслинки содржат полифеноли, природна хемикалија која го намалува оксидативниот стрес во мозокот. Значи со јадење на дневна порција маслинки помага да се подобри вашата меморија до 25%.
 • Само една порција маслинки е голем извор на железо – 4.4 мг
 • Јадењето маслинки може да го намали појавувањето на брчките за 20%, бидејќи тие содржат олеинска киселина, која ја одржува кожата мека и здрава.
 • Со јадење само 10 маслинки пред оброк, можете да го намалите апетитот до 20%. Тоа е затоа што мононезаситените масни киселини содржани во маслинките го забавуваат процесот на варење и го стимулираат хормонискиот холецистокинин, хормон кој испраќа пораки на полнота во мозокот.
 • Маслинките исто така помагаат на вашето тело да го стимулира производството на адипонектин, хемикалија која согорува маснотии до пет часа по ингестијата
 • И доколку сите овие причини не ви се доволни да започнете со конзумирање на маслиники, тие исто така се и супер афродизијак.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично...

Јадете подобро, трчајте побрзо: сеопфатен водич за исхрана за тркачи

Без разлика дали сте почетен, средно или маратонски тркач , вистинската исхрана е неопходна ако сакате да ги поттикнете вашите најдобри перформанси. Овој сеопфатен водич за...
loading...