Home Здравје 4 Навики кои водат до подобра храна

4 Навики кои водат до подобра храна

На пример, дали земате кафе и крофна за појадок или се одлучите за јогурт со свежо овошје?

Разбирањето зошто ги правиш изборите и како да ги подобрите тие избори се важни чекори .

Започнете со тоа полесно да изберете здрава храна. Опсегот на достапни закуски и десерти е огромен, во споредба со хранливи избори. Но, студиите покажуваат дека луѓето ќе се префрлат на поздрава храна ако е подостапна отколку нездрава.

Затоа, не ја чувајте тортата во куќата и секогаш нека има свежо овошје на рафтовите. Исечете зеленчук однапред за да бидат подготвени кога ќе имате чувство за глад.

Исто така, ограничете го изборот. Бифето може да биде опасно, бидејќи луѓето имаат тенденција да земаат примероци … и постојано се враќаат за повеќе! Но, во секој амбиент, колку повеќе има, толку повеќе ќе јадете.

Направете ги вашите менија од внимателно осмислена листа на избор со користење на најразлични сорти на нискомасни зрна и зеленчук, како и најмалиот избор на високо-масни, високо калорична- храна.

Донесување на одлуки ги користите истите ресурси на мозокот што ги подготвувате за самоконтрола. Пред секој оброк направете план, така да се намали износот на искушението со кои се соочуваат и не мора постојано да се направи избор на храна.Но, тука е изненадувањето: Не ги елиминирајте сите омилени јадења.

Тоа е затоа што секогаш чувството на лишување може да ја нахрани својата желба за нездрава храна. Само купи еден единствен дел од омилената храна, така што не можете да проголтате огромна вреќа чипсови во една седница.

Конечно, немојте да се наградувате со храна. За луѓето, јадењето е често омилено поминување на времето, а храната е мотиватор. Ослабете ја врската со давање на не-храна награди без разлика дали прославувате промоција на работа или уште 5 килограми изгубени.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може...

3 начини да стекнете навика за вежбање

Кога станува збор за вежбање, една работа на која честопати се фокусираме е мотивацијата. Што се однесува до мотивирање да го сторат тоа и да...

Веганска диета наспроти други диети: Која е најдобра?

Веганските диети се зголемија во популарност последниве години. Всушност, некои извори објавија за 600% зголемување на бројот на луѓе кои се идентификуваат како...

Може ли алкохолот да го наруши мускулниот раст?

Дали да се вклопуваме и да се здобиеме со мускул, значи дека треба да го елиминираме алкохолот? Многумина од нас уживаат во неколку...

Зошто е време за новогодишна револуција во резолуција

Има одредена енергија што доаѓа со нова година, наплив на мотивација е толку силна, нè убедува дека ова е година во која конечно ќе изгубиме...
loading...