Home Храна 6 цукини тиквици за наутро, и навечер

6 цукини тиквици за наутро, и навечер

Со сезона на тиквички кои доаѓаат до крај (сквошот го достигне својот врв од мај до октомври), во изобилство на зеленчук на пазарите во моментов. И тоа е добра работа, бидејќи тиквички има ниско ниво на калории и висока содржина на вода, што значи дека може да ви помогне да се чувствувате подолго. Плус, зеленчукот е наполнет со хранливи материи, вклучувајќи калиум и витамин А.

За среќа, разновидниот зеленчук може да се користи како повеќе да се нарече од обична чинија. Како што покажуваат рецептите на тиквички, овој зелен сквош може да биде ѕвезда на шоуто во сè, од палачинки па од пица. Пробајте ги овие оброчни идеи и ќе бидете најадени од утро до ноќ!

Појадок

Здрави грчки јогурт со палачинки од тиквички 

Овие меки flapjacks од Бејкер од страна на природата се доказ дека палачинки не мора да ја попречат вашата исхрана. Оваа здрава верзија е спакувана со купишта слоеви со тиквички, со полно пченично брашно и богати со протеински грчки јогурт. Вие дури и нема да ги забележите тиквичките (но ќе ги искористите сите придобивки!). Резултатот е лесен, но задоволувачки појадок што ќе сакате да го направите повторно и повторно.

Ручек

Јадење на пица од тиквички

Ако сте болни од јадење салата, обидете се со овој 20-минутен оброк за брз и лесен ручек. Жолтата или зелената тиква прави изненадувачки вкусна (и здрава!) База за овие мини пици од Редукторен забавувач . Рецептот повикува на полнење на тиквички со домати, но слободно стекнете со други зеленчуци како печурки и пиперки за додатен вкус и хранливи материи. Ако се обидувате да ги намалите калориите, моцарела со дел од мозолелата ја нуди истата сирена текстура како и целосната верзија.

Вечера

Тестенини од тиквички со авокадо крем сос

Првично од северна Италија, тиквички се главно јадење во италијанските мени. И овој вегетаријански рецепт до кујната прави паметна употреба на нив (додека кимна со нивното наследство) со трансформирање на зеленчук во тестенини. Цукините се спирализираат со јулиенски пелери (или спирализатор ако го имате), а потоа фрлени во авокадо крем сос кој има вкусови декадентен, но има помалку калории и натриум отколку традиционалните крем сосови.

Турски Цукини топки

За да додадете малку протеини на тестенините, фрлете во овие топење во устата мисирки од цреша и тиквички од “А пријатна кујна” . Рецептот е доволно лесен за дури почетник готвач може да го зготви. Ставете ја суровата земја мисирка, цилинтро, тиквички, зелен кромид, јајце и нане во сад и се мешаат заедно. Користете лажица за да извадите и да ја обликувате. Брзо ги изматете на садот и потоа попнете ги во рерната 5 до 7 минути, или додека не бидат готови.

Снек

Скара на тиквички со хумус

Ако сте во потрага за задоволителна закуска, овие roll-ups од Cookin Canuck сте покриени. Натоварени со хумус и зеленчук, секоја пакувана содржи доволно протеини и влакна што ќе ве придружат до вашиот следен оброк. И со само 43 калории за ролна, вие не мора да престанете со само еден!

Десерт

Чоколадни тиквички

Никогаш нема да ги погодите овие чоколади, овошни пивчиња од Texanerin Baking се направени од 100 проценти цели зрна и се без млечни производи, без маснотии. Јаболката се користи наместо масло, а тиквичките помагаат да се одржи тестото заедно и обезбедува дополнителна доза на фолна киселина и витамин А. Нема да се чувствуваш лошо што има секунди, но најверојатно нема да треба, бидејќи тие се толку добри.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Воспалителни инфективни болести во текот на летото

Воспалителни болести е најчеста заразна болест во светот. Често е да се пренесат преку фекално-орален пат, што значи дека предизвикувачките агенси се секретираат...

Идеална летена рутина после-тренинг

Летото носи голем број на можности за свеж воздух и фитнес. Здравствените ентузијасти често ги земаат своите тренинзи на отворено. Сепак, скокот на температурата...

Маратонски тренинг и совети за почетници

Трчањето маратон е неверојатна цел за тркачите, но тренингот за маратон и самата трка не е нешто што треба да се преземат...

Вежби за грбот – вежби за грб и рамо, без опрема или тегови

Вежбање дома за болки во грбот е добар начин на кој може да се решат проблемите предизвикани од долго стоење или седење. Покрај тоа, можете да...

Сладолед (без јајца и млеко) – бадеми, смокви и лаванда

Бадемите спаѓаат во најпопуларните ореви во светот. Тие се многу хранливи и богати со здрави масти, влакна, протеини, антиоксиданти, витамини и минерали, исклучително магнезиум.
loading...