Home Здравје

Здравје

Дали болката во грбот е неспецифична, механичка или сериозна?

Неспецифичната болка во долниот дел на грбот е типот на болка во грбот која ниту вие, ниту вашиот лекар не може дефинитивно, точно да...

Како да ја намалите тежината и да го намалите крвниот притисок

Дали се обидувате да го намалите крвниот притисок и да ја намалите тежината? Вие не сте сами. Високиот крвен притисок влијае на над 65 милиони луѓе...

Пренатални вежби за прилагодување на бременоста

Одржувањето на здравјето за време на бременоста вклучува право јадење, добивање доволно одмор и движење на вашето тело. Вежбањето е добро за вашето целокупно здравје, но за време на бременоста,...

10 здравствени придобивки од зелениот чај

Од губење на тежината до подобрување на варењето на храната, ова се некои од можните придобивки од зелениот чај.Зелениот чај е веројатно еден од...

Што е уште поважно, спиење или вежбање?

Тоа е врвна пилешко-јајцевна загатка: спиењето може да ви даде енергија, да ги поправите вашите мускули, да ги балансирате хормоните, да го загреете тренингот...

Кога е најдоброто време да се земаат витамини?

Најдобро време за земање на многу витамини и минерали е наутро, со оброк. Сепак, постојат неколку додатоци кои може да ви помогнат да спиете подобро кога се...

4 Навики кои водат до подобра храна

На пример, дали земате кафе и крофна за појадок или се одлучите за јогурт со свежо овошје?Разбирањето зошто ги правиш изборите и како да...

Габи на ноктите : како да се излечи и повеќе да не се разболат

Григусот е непријатна и честа заразна болест. Може да се подигне во јавни тушеви, на плажа или во бањата. Што е габична инфекција? Габите на ноктите се...