Home Храна

Храна

Исхрана и Астма – Препорачлива и штетна храна

Доколку вие или некој близок има проблем со астма, еве кои намирници треба почесто да ги внесувате, а кои намирници да ги...

Традиционални тоскански палачинки на вегетаријански начин

Тој секогаш ме навиваше од традиционален рецепт за да добиеме нешто што првично беше вегетаријантно или повеќе случајно да се каже веган.

Што да јадете пред тренинг? – 9 златни храни

Ако не јадете пред тренинг, следниот ден може да почувствувате слабост и мускулна болка. За да избегнете такви последици, треба да се подготвите за...

Што да се јаде по тренинг? – 7 најдобри храни за побрзо закрепнување и подобар раст на мускулите

Ако некое време не сте подготвени, започнувате со тренингот можеби најтешкиот дел од целиот потфат. Но, инстинктите за тренингбараат повеќе напор. Долготрајната вежба ги зголемува вашите очекувања...

Ѓумбир, мед и лимон – рецепти за подигнување на имунитетот и губење на тежината

Ѓумбирот е богат со етерични масла, калиум, манган, бакар, магнезиум и витамин Б , во комбинација со мед и лимон, го снабдува нашето тело со вистинска "енергетска...

Здрави засладувачи – што да одберете?

Божиќ е поблиску, па така се различни колачи, колачиња и колачи. Што обичните божиќни слатки имаат заедничко е т.н. бели атентатор: шеќер.

Храна без јаглени хидрати – табела за храна

Јаглехидратите се група на молекули составени од јаглерод, водород и кислород со типичен однос на водород и кислород од 2:1. Клетките по распаѓањето служат...

Рецепт: Бадема торта со брусница

Подгответе го вашиот омилен колач со бадеми и брусница. Одличен избор за празниците што следуваат.Состојки: 180g путер, 70g оризов...