Home Животен стил Кое е најдоброто време во денот за пиење кафе?

Кое е најдоброто време во денот за пиење кафе?

Како што секој што ја чита оваа статија знае, постојат значителни научни докази дека кафето е неверојатно добро за вашето здравје и го продолжува животот. Според мета-анализа на 127 студии , пиејќи кафе :

  • го намалува ризикот од рак до 20 проценти;
  • го намалува ризикот од срцеви заболувања за 5 проценти;
  • го намалува ризикот од дијабетес тип 2 за 30 проценти; и
  • го намалува ризикот од Паркинсонова болест за 30 проценти.

Кафето го постигнува ова со поплавување на вашето тело со природни антиоксиданти, поправка на вашата ДНК, смирување на воспалението поврзано со стрес и подобрување на ефикасноста на ензимите кои го регулираат инсулинот и гликозата. Не е изненадувачки, кафе зависниците, во просек, живеат подолго од оние кои не пијат кафе.

Според тоа, пиењето кафе во различни периоди од денот може да ги зголеми или намали своите придобивки – или дури и да го претвори во ризик по здравјето, според истражувањата во хронофармакологијата, гранката на невронски мрежи, која проучува како лековите работат со (или против) природни биолошки ритми.

Има дел од мозокот наречен супрахијазматско јадро (SCN) кое го контролира вашиот кортизол (ака стрес хормон), кој, кога е присутен, ве тера да се чувствувате будни и, кога отсуствувате, го прави да се чувствувате поспан. Исто како кофеин.

SCN ослободува кортизол според вашиот циркаден ритам, 24-часовен циклус кој е малку различен за секого. На пример, раните птици и ноќните бувови имаат циркадиски ритми кои се поместуваат еден со друг за околу 12 часа.

Според невронаучник Стивен Л. Милер , постдокторски истражувач од Медицинскиот факултет во Дартмут, пиење кафе кога вашиот SCN веќе ослободува многу кортизол ги ограничува неговите позитивни ефекти, бидејќи веќе сте “жичени”.

Со други зборови, кафе + кортизол = екстра стрес (што е лошо за вашето здравје).

Спротивно на тоа, ако пиете кафе кога нивоата на кортизол се ниски, го изедначува вашето ниво на расположение и енергија, така што ќе можете да направите повеќе без да ги измамите.

За просечниот човек (т.е. некој кој се издига во или околу 6:30 наутро), нивото на кортизол е највисоко:

  • 8 до 9 часот изутрина по,
  • пладне до 13:00, и
  • 5:30-6:30

За раните птици (како извршниот директор на Apple, Тим Кук, кој се издига во 3:45 часот), ги приспособувате тие броеви назад околу три часа. За ноќни бувови (како што е ко-основачот на Реддит, Алексис Оханиан, кој се крева во 10 часот), ги прилагодувате овие броеви напред за околу три часа.

Значи, со оглед на тој циклус (правилно неутрализиран за да одговара на вашиот ритам), кој е најдобриот момент за пиење на вашата прва чаша кафе?

Па, бидејќи нивоата на кортизол почнуваат да се зголемуваат во моментот кога ќе излезете од кревет, ако ја пиете првата шолја кафе за време на појадокот или додека патувате, не добивате целосна корист и може да создадете непотребен стрес. 

Слично на тоа, ако протресувате до ручек за прва чаша, ќе ја пиете кога нивоата на кортизол се високи, со што ќе ја ограничите неговата ефикасност.

Иако вашиот кортизол се намалува во попладневните часови, пиењето кафе не е одлична идеја бидејќи,  според WebMD , кофеинот останува во вашиот систем до 12 часа и може да помогне да се создаде несоница, огромен извор на стрес и голема опасност по здравјето. Истото за пиење кафе во вечерните часови (иако тоа е веројатно во ред).

Така, со процесот на елиминација, најдобро време за просечниот човек (т.е. ниту рана птица ниту ноќна був) за пиење кофеин кафе е помеѓу 9:30 и 11:30 часот

Освен тоа, како што веќе објаснував, за да добиете целосна корист од кафе, треба да пиете помеѓу четири и шест чаши кафе во текот на тој двочасовен временски интервал.

Must Read

Експерименталниот лек за коронавирус пристигнува во Израел од Јапонија

Израелската амбасада во Јапонија работеше да го натера Израел меѓу првите земји да прима лекови за тестирање во болниците Хадаса и Ичилов.

Голем појадок може да ви помогне да согорите двојно повеќе калории

Луѓето кои јадат голем појадок согоруваат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера, според новата студија.Во текот на...

Придобивки од Б комплекс витамини

Б комплекс витамин обично обезбедува осум од Б витамини: Б1 ( тиамин ), Б2 ( рибофлавин ), Б3 (ниацин), Б5 (пантотенска киселина), Б6 ( пиридоксин ), B7 (биотин), Б9...

5 работи што треба да знаете за „чиста исхрана“

Пред десет години, „чистата исхрана“ едноставно значеше да се почитува правилото од пет секунди. Сега терминот се однесува на еден од најголемите трендови...

5 начини да го заштитите вашето ментално здравје за време на појавата на КОВИД-19

Овие се предизвикувачки периоди за нашата ментална и емоционална благосостојба. Стресот и неизвесноста од појавата на КОВИД-19 се доволно тешки, а сега барањата за социјално дистанцирање доведоа...
loading...