Home Тренинг Вежбање или спиење? 7 вообичаени дилеми за вежбањето

Вежбање или спиење? 7 вообичаени дилеми за вежбањето

Вие сакате да излезете надвор. Проблем е, вашето тело не секогаш се согласува со вас, а во некои случаи, вежбањето може да заврши, со спротивен ефект од она што треба да го направи, правејќи да се чувствувате полошо наместо подобро. Сепак, не е секогаш лесно да се оствари повик дали треба да се држите со таа сесија на пот или да му дадете на вашето тело пауза за денот. Погледнете што советуваат експертите во следниве седум вообичаени сценарија:

1. Ладно вие е, и носот ви тече многу

Сè додека немате треска и се чувствувате како да го правите тоа, вие сте исчистени да вежбате, вели Сузан Л. Бесер, д-р , давател на примарна здравствена заштита во Медицинскиот центар Мерси во Орлеа, Мериленд. Само задржете го интензитетот на тренингот лесен до умерен – размислете да одите или вежбате на елипсовидна справа – и проверете дали останувате хидрирани . „Ако сте болни, веќе сте дехидрирани, затоа треба да пиете многу вода кога вежбате“, вели таа.

Сепак, ако имате треска, дефинирана како температура од 37.7 °C или погоре, или кашлате и хакатете, седнете ја оваа вежба за време на вежбата додека не се чувствувате подобро. И со сите средства, ако имате грип, сторете го она што го сака вашето тело и одморете се. Во спротивно, можете да го ставите вашиот имунолошки систем во претерување, што не е добра работа.

2. Си се забавувал силно минатата ноќ и си имал мамурлак

Ако се чувствувате лошо, вежбањето само ќе ве натера да се чувствувате полошо, особено ако доживувате вртоглавица или гадење . „Може да се дехидрирате уште повеќе и тоа може да сочинува колку лошо се чувствувате“, вели Ешли Фаган, ДО , лекар за внатрешна медицина во Здравствената заштита во Тексас во Грејвин. Додека денот напредува и ако почнете да се чувствувате подобро, секогаш може да пробате лесна активност, како одење или јога. Само чувајте го тоа еднократно шишенце со вода што се употребува во близина; имајќи мамурлак може да ве дехидрира.

3. Си заглавил и не си спиел скоро цела ноќ

Ако вежбате надвор значи дека ќе мора да иконите да спиете, најдобро е да ја прескокнете салата. „Спиењето треба секогаш да биде предност пред вежбањето“, вели д-р Бесер. „Да се ​​биде лишен од сон може да биде исто толку лошо како и на дрогата или алкохолот, затоа што нема да размислуваш јасно и не може да се фокусираш или да се концентрираш.“ Наместо да работите надвор, останете во кревет малку подолго или одете порано.

4. Се разбудивте со мали болки во грбот

Ова зависи од тоа дали се занимавате со мускулно прашање или е поврзано со нервите, вели д-р Фаган. Бидејќи нема да знаете додека не започнете да се движите, испробајте активност со мал удар како одење и не забрзајте брзо. Ако се чувствувате подобро додека започнувате да се движите – „ако е мускулесто, движењето може да помогне во истегнување и олабавување на тесните области“, објаснува таа – држете се на тоа. Меѓутоа, ако грбот продолжува да ви испраќа предупредувачки знаци, дајте си друг ден за да се опоравите. Ако сè уште ви пречи или имате целосна болка во грбот, посетете лекар, вели Бесер.

5. Вчера си посетил нов фитнес клас, а сега си супер болен

Ако е навистина само болка во мускулите од новите вежби, движењето следниот ден е во ред, иако можеби ќе треба да го промените тренингот. „Размислете да правите активност со која вашите мускули се веќе запознаени или се помалку интензивни или користат различни мускули“, вели Jеј Флизанес , личен тренер во Беверли Хилс, Калифорнија и автор на „Невидливиот фитнес формула“ .

Епсон сол бањи, масажа и лесна јога исто така можат да помогнат во олеснување на болката, додава Флизанес. Меѓутоа, ако чувствувате каков било вид на болка во зглобовите , тоа може да укаже на тоа дека сте се наметнувале толку силно што имате воспаление во организмот. Таа болка е црвено знаме да престане и да се одмара, бидејќи правењето повеќе нема да го реши проблемот и може да ги влоши работите.

6. Вие сте стресни над верувањето

Вежбањето е едно од најдобрите стресови, поради што треба да се движите денес. „Таа вежба ќе ве однесе од вашите грижи, а ендорфините што вашето тело ги ослободува од вежбање ќе помогнат да се намали стресот“, вели Бесер. Изберете активност како што е одење или елипсовиден тренинг што ви овозможува да слушате музика и направете го тоа 20 или 30 минути. Повторливото движење дополнително ќе го смири мозокот.

Уште подобро? Однесете го тренингот надвор; една  студија објавена во септември 2019 година во ментално здравје и превенција покажа дека отворено средини вежба се гледа како повеќе смирување, и вежба сесии во повеќе смирување средини се поврзани со поголемо намалување на стресот.

Силниот тренинг исто така може да го намали тој стрес, особено ако треба да излезете од агресија, додава Бесер. Ако не можете да се посветите на тренингот со целосна должина затоа што сте биле намалени за време, дури и 10-минутното тренирање може да го смири стресот.

7. Погодивте среќен час по работа, но не сакате да го пропуштите тренингот со велосипед

Ова е премногу тешко да се направи изјава за ќебе без да се земат предвид неколку варијабли, вклучително и колку треба да пиете и дали да бидете хидрирачки. „Ако сте пиеле само еден пијалок и сте пиеле вода во исто време, дури и подобро ако сте јаделе нешто што ќе помогне да се забави апсорпцијата на алкохол, веројатно е добро да вежбате“, вели Бесер.

Размислете да чекате околу еден час или два откако ќе го напиете тој коктел, за да му дадете на вашето тело малку повеќе време за да го исчистите алкохолот. Само забележете дека ако пристигнете во класата дехидрирана, тренингот веројатно ќе се чувствува посилен од нормалното. Како и да е, ако сте пробале две чаши или се чувствувате нежно или пијан, прескокнете го тренингот или на друго место ќе ја загрозите безбедноста.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Експерименталниот лек за коронавирус пристигнува во Израел од Јапонија

Израелската амбасада во Јапонија работеше да го натера Израел меѓу првите земји да прима лекови за тестирање во болниците Хадаса и Ичилов.

Голем појадок може да ви помогне да согорите двојно повеќе калории

Луѓето кои јадат голем појадок согоруваат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера, според новата студија.Во текот на...

Придобивки од Б комплекс витамини

Б комплекс витамин обично обезбедува осум од Б витамини: Б1 ( тиамин ), Б2 ( рибофлавин ), Б3 (ниацин), Б5 (пантотенска киселина), Б6 ( пиридоксин ), B7 (биотин), Б9...

5 работи што треба да знаете за „чиста исхрана“

Пред десет години, „чистата исхрана“ едноставно значеше да се почитува правилото од пет секунди. Сега терминот се однесува на еден од најголемите трендови...

5 начини да го заштитите вашето ментално здравје за време на појавата на КОВИД-19

Овие се предизвикувачки периоди за нашата ментална и емоционална благосостојба. Стресот и неизвесноста од појавата на КОВИД-19 се доволно тешки, а сега барањата за социјално дистанцирање доведоа...
loading...